Zabytkowy kościół do rozbiórki?

Czy zabytki należy chronić? Wydawać by się mogło, że to pytanie retoryczne. Niestety tak nie jest.

W Szebniach stoi stary, drewniany kościół. Ma on już dobrych pareset lat. Ostatnio został nawet zauważony i doceniony w różnych publikacjach czy przewodnikach turystycznych. Został np. umieszczony na Szlaku Architektury Drewnianej. Przy drodze pojawił się nawet drogowskaz a przy kościele stanęła tabliczka informacyjna… (nie będę tu teraz rozpisywał się na ten temat, zainteresowani znajdą więcej pod adresami podanymi niżej)
Niestety, im bardziej doceniany przez obcych, tym bardziej zapominany przez parafian. Dlaczego? Otóż od paru lat stoi obok nowy kościół. Całkiem ładny, nie powiem. Tylko, że od czasu „uruchomienia” nowego, w starym nie odbyła się ani jedna msza. Przepraszam, odbyła się gdy w nowym był jakiś remont. Poza tym stoi pusty i nikogo nie interesuje, przynajmniej nie widać żeby kogoś interesował, i niszczeje.

Jak to jest, że w innych parafiach gdzie są również nowe kościoły, stare także są otoczone odpowiednią opieką. Co jakiś czas odprawiane są w nich msze. Wogóle są traktowane z należnym zabytkom szacunkiem. Dlaczego u nas tak nie może być? Czy Szebnie nie zasługują na żaden zabytek?

Z tymi kościołami to sprawa od początku była nie całkiem jasna. Przed budową była ankieta. Pytanie brzmiało mniej więcej tak: remontować stary czy budować nowy? Czyli od razu zakładano alternatywę: albo nowy, albo stary. Nikt jednak nie powiedział tego otwarcie. Budowa trwała dość długo. W tym czasie wykonywano tylko najbardziej niezbędne remonty w starym kościele, bo przecież będziemy mieć nowy. Po przeprowadzce o starym kościele całkiem przestano mówić. Przez kilka lat panowała cisza ale kiedyś w końcu temat musiał powrócić. Wiadomo przecież, że żaden budynek nie będzie stał wiecznie jeśli się nim nikt nie zajmie. W ubiegłym roku ksiądz proboszcz zorganizował ankietę co zrobić z kościołem. I tu jest najciekawsze. Ankieta polegała na tym żeby napisać na kartce (własnej, nie było żadnych formularzy ankiet do wypełnienia, tylko kto chciał powinien sobie sam napisać) czy jest się za tym żeby remontować stary kościół i jeśli tak to zadeklarować ile się na ten cel będzie płacić. Bardzo profesjonalna i obiektywna ankieta, oczywiście bez z góry założonych wyników, prawda? Druga opcja nie została jasno przedstawiona (albo ja jestem niezbyt bystry bo nie zauważyłem), było coś o przeniesieniu gdzieś, do jakiegoś skansenu chyba. Czyli z polskiego na nasze: Chcecie płacić czy nie? Przy takim postawieniu sprawy chyba nie trudno się domyślić jaki miał być rezultat tej ‚ankiety’. Swoją drogą ciekaw jestem ile osób wzięło w niej udział. Śmiem przypuszczać że niewiele. Bo choć podobno parafianie opowiedzieli się za przeniesieniem (cytat mniej więcej dosłowny) to przedstawienia wyników (liczb) nie zauważyłem.

A co Wy o tym sądzicie? Może są tu jacyś Szebnianie którzy chcieli by się również wypowiedzieć na ten temat? Jeśli tak to proszę o komentarze pod tym tekstem.
Jeśli ktoś kto wie coś więcej na ten temat zechciałby się podzielić swoją wiedzą byłbym również bardzo wdzięczny.

O kościele w Internecie:
Szlak Architektury Drewnianej
Strona o Szebniach (zakładka PARAFIA i GALERIA) [tej strony już nie ma]
Wikipedia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s