Ekologia w gminie

Zestawy różnokolorowych pojemników na poszczególne rodzaje odpadów, różne akcje propagandowe, oczywiście segregowane śmieci odbierane za darmo. Wszystko po to by zachęcić ludzi do segregowania odpadów. Żeby jak najwięcej odzyskać, przerobić, żeby nie trzeba było powiększać wysypisk. Tak jest w wielu miejscach.

A jak jest u nas? U nas też wprowadza się selektywną zbiórkę odpadów. Ale nasza gmina jest postępowa, więc nie można sobie ot tak po prostu wyrzucić starej gazety do pojemnika na makulaturę. Najpierw trzeba zapoznać się z regulaminem (to akurat rozsądne), podpisać cyrograf i oświadczyć że będzie się segregować. Wtedy można otrzymać specjalne kolorowe worki. Ale myliłby się ten, kto by pomyślał, że teraz wystarczy już tylko wsypać śmieci do worka i wystawić worek przed dom w odpowiednim dniu. Jako, że wszystko ma się odbywać w sposób nowoczesny, to każdy worek należy jeszcze podpisać swoim imieniem i nazwiskiem. Oj tak, segregacja śmieci to może i prosta sprawa ale pozbycie się posegregowanych śmieci jest dużo trudniejsze niż nie posegregowanych. Żeby jednak wynagrodzić ten trud i zachęcić do segregacji, przewidziana jest niesamowita super extra promocja – niewiarygodnie wysoki kilkudziesięciogroszowy rabat przy opłacie za wywóz śmieci. Oczywiście trzeba uważać i starannie układać śmieci by tej zniżki nie stracić bo worki będą uważnie sprawdzane i w przypadku wykrycia nieprawidłowości zniżka będzie cofnięta.

Jak widać nasza gmina bardzo dba o środowisko i stara się jak może aby mieszkańców również do tego zachęcić. Człowiek, który się podpisze na worku ze śmieciami czuje się kimś ważnym, wyróżnionym. Nie jest byle kim, bezimienną jednostką w tłumie, ale konkretną osobą. Z pewnością to doceni…

A może gmina ma umowę z jakimś cebosem czy innym obopem i będą na podstawie śmieci przeprowadzać jakieś badania postaw konsumenckich…? Ale niestety próba nie będzie reprezentatywna bo będzie pochodzić tylko od pracowitych ludzi ponieważ ci leniwi nie przystąpią do tego programu.

Ale co jeśli ktoś wrzuci butelkę do worka z makulaturą i wpisze nazwisko sąsiada? Może do każdego worka powinno być dołączane zaświadczenie potwierdzone przez urząd gminy, albo każdy obywatel powinien dostać indywidualną pieczątkę którą by przybijał na swoich śmieciach (najlepiej na każdym śmieciu a nie tylko na worku).

A co z workami bez podpisów? Będą zostawiane?

Na koniec trochę na poważnie. Myślę, że jakieś odgórne przepisy czy zarządzenia wymagają od gmin prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów i wprowadzania preferencji dla osób segregujących odpady (stąd ta symboliczna ale jednak zniżka) więc zrobili co musieli i nic więcej a postarali się by ludzie za bardzo się nie zochocili.

Na dodatek chyba nikt do tej pory nie dostał tych kolorowych torebek czyli widać że akcja prowadzona od wiosny jest z wielkim rozmachem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s