Znowu o starym kościele

W sprawie starego kościoła znowu cisza. Nie wiadomo czy dlatego, że księdzu dobrodziejowi tak dobrze idzie czy dlatego, że sprawa utknęła w miejscu. Oczywiście wolał bym to drugie. Ale nie wykluczone, że któregoś (niezbyt pięknego) dnia zobaczymy ekipę rozbiórkową przy kościele i to będzie cała informacja.

Jednak na razie nowych wiadomości brak. Również i ja co miałem do napisania to napisałem. Żadnych nowych domysłów ani pomysłów nie mam. Zdania nie zmieniłem. Czyli nie ma o czym pisać. Dlatego też nie będę nic pisał tylko podam linki do miejsc gdzie można poczytać na podobne tematy. Może kogoś to zainteresuje.

Na początek nawet na ten konkretny temat.
Okazuje się, że o starym kościele w Szebniach była też wzmianka w prasie. Udało mi się na nią trafić w Internecie na artykuł Kościół do skansenu? Czyżby nikt z zainteresowanych nie czytał tego numeru „Super Nowości”?
Ciekawe co się od tamtego czasu zmieniło.

O skansenie w Kolbuszowej
Ileż to starań potrzeba by obiekty umieszczone w skansenie wyglądały „jak w miejscu pierwotnej lokalizacji”. Czy nie lepiej więc skorzystać z tego, że w przypadku naszego kościoła mamy miejsce pierwotnej lokalizacji i nie trzeba tworzyć sztucznego?
Ze skansenem jest podobnie jak z ogrodem zoologicznym – wygodniej jest w jednym miejscu zobaczyć zwierzęta z różnych miejsc ale najlepiej dla przyrody jest gdy zwierzęta pozostają w swoim naturalnym środowisku.

Notka o przenoszeniu zabytkowego kościoła
Kościół przyjedzie na ciężarówkach – rzecz, na którą chciałbym zwrócić uwagę czytelników to informacja o koszcie całej operacji – okazuje się, co dla niektórych może być sporym zaskoczeniem, że przenoszenie zabytkowych budynków nie jest sprawą tanią. Za kwotę potrzebną na przeniesienie kościoła można by zrobić wiele pożytecznego na miejscu.

Ogólnie na temat odpowiedzialności za historię

Integralność miejsca
Rozmowa z historykiem sztuki o problemach ochrony zabytkowych kościołów, o tym, że eksponat w muzeum to nie to samo co ten sam przedmiot w naturalnym dla siebie miejscu.

Na własną odpowiedzialność – inny artykuł o walce historii z nowoczesnością

Jan Paweł II o  ochronie materialnego dziedzictwa Kościoła:
Dobra kultury w służbie człowieka i Ewangelii

Przykłady konkretnych kościołów

Kościółek z Trzcinicy – jak się chce to się da, i to całkiem niedaleko.

Tylko na opał? [link nieaktualny] – różne podejścia do sprawy.

Kościół p.w. Św. Marcina w Starych Tarnowicach – trzeba chcieć – koleje losu pewnej świątyni.

Szczęśliwie ocalony [link nieaktualny]
Jest paradoksem, że zabytki, które setki lat przetrwały wewnętrzne konflikty, obce najazdy, dwie wojny światowe, giną w okresie, w którym powinny być najbardziej bezpieczne.

Kościół sprzedam – czy to ma być przykład dla nas?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s