Stary kościół – wszystko jasne?

Teoretycznie jasne: kościół zostaje, będziemy ratować. Tylko nie zawsze teoria idzie w parze z praktyką. Od ostatnich zapowiedzi minęło pół roku a żadnych przejawów tego ratowania nie widać.

Dla przypomnienia. Na zakończenie roku (31 XII 2009) Ksiądz Proboszcz ogłosił, że „niestety” stary kościół zostaje i trzeba będzie o niego zadbać. W ubiegłym roku została przeprowadzona inwentaryzacja i zainstalowany alarm. Na bieżący rok jest (/był?) planowany remont lub budowa nowego ogrodzenia.

Bardzo dobra informacja. Plany też. Pytanie tylko czy to konkretne plany czy tylko plany dla planów. Czy będą realizowane? I jeśli tak to kiedy?
Jeśli coś w tej sprawie się dzieje to przydałaby się informacja na bieżąco a nie tylko raz do roku w Sylwestra. Bo być może przygotowania rzeczywiście idą na całego (sprawy organizacyjne, formalne, starania o dotacje) tylko zwyczajnie informacji brak.
Problemem jest chyba to, że nie ma nikogo (osoby czy organizacji) kto by się tą konkretnie sprawą zajmował. W przypadku nowego kościoła był Komitet Budowy. Może i tu dobrym pomysłem byłby jakiś komitet, stowarzyszenie, czy fundacja. Dodatkowo gdyby uzyskał status organizacji pożytku publicznego, można by było przekazywać na ten cel 1% podatku.

Jeżeli decyzja w końcu zapadła to należałoby jak najszybciej przystąpić do działania i przynajmniej pozabezpieczać kościół, parkan i dzwonnicę przed dalszym niszczeniem. Im później się to zrobi, tym więcej to będzie kosztowało i tym trudniej będzie zachować oryginalne elementy!
Skądinąd parkan jest w zadziwiająco złym stanie mimo nie tak dawnego remontu – w 2002r (jak wynika z tego dokumentu (PDF) (poz. 61 w tabeli na stronie 91))

I jeszcze moje PLN 0,03 w kwestii wyboru naprawy starego bądź budowy nowego ogrodzenia. Uważam, że zdecydowanie trzeba naprawić co się tylko da a nie budować nowego, choćby i bardzo podobnego. Na szczęście nie jesteśmy w sytuacji Warszawy, żeby wszystkie zabytki budować od nowa. Oryginalna materia ma wielkie znaczenie (traktował o tym jeden z artykułów, które polecałem w jednym z poprzednich wpisów). W wielu zabytkach wszystkie nieoryginalne fragmenty są specjalnie robione z materiału o nieco innym odcieniu po to, żeby można było odróżnić część oryginalną od nowej. Bo co oryginał to oryginał. Oryginał jest lepszy niż najlepsza nawet kopia.

Warto odnotować kolejny artykuł o naszym starym kościele, tym razem w dwumiesięczniku „Skarby Podkarpackie” nr 2 (15) 2009. Można się z nim zapoznać na stronie internetowej czasopisma – http://www.SkarbyPodkarpackie.pl
Link bezpośredni -> str. 12., plik w formacie PDF

3 myśli na temat “Stary kościół – wszystko jasne?

  1. Samo pisanie „co by tu zrobić” i narzekanie że nie ma nikogo kto by się tym zajął to za mało. Trudno żeby sam Ks. Proboszcz miał się brać za taką inwestycję gdy ma całą parafię na głowie a w dodatku nikt więcej się z żadną inicjatywą nie kwapi. Może byś się zgłosił do niego, zaoferował pomoc, podjął się oranizacji komitetu odpowiedzialnego za remont etc. ??? Ciągle zauważamy że „ktoś” nic nie robi, a sami nie robimy też kompletnie nic.

    Polubienie

  2. http://www.ivideo.com.pl – Darmowe filmy z polskimi lektorami w jakosci HD, nowosci kinowe takie jak Pila 3D, Zanim odejda wody, sa juz do obejrzenia na naszej stronie. Dajemy ci rowniez mozliwsc ogladania bez limitow dowolnie wybranych filmow z serwisu megavideo, u nas obejrzysz w jakosci hd za darmo bez limitow.

    Polubienie

  3. Z wyrazami sympatii.Zamiast komentarza proszę wejść nawww.awpospoliteruszenie01.republika.pl i coś nam odpowiedzieć. Z życzeniami pomyślności – Krzysztof Maszkowski

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s